۲۹ فروردین ۱۳۹۶
ساندویچ پانل
0 Comment

تلفن :

            021-44062600

           021-44068321

فکس :

           021-44070581

مشاور :

            0912-7209767

موارد پاسخگویی :

- مشاوره رایگان در زمینه خرید، اجرا و نصب ساندویچ پانل

- ارائه اطلاعات فنی و مهندسی

- اعزام نیروی متخصص به محل پروژه

- اعلام قیمت فروش، نصب و اجرا ساندویچ پانل

۲۹ فروردین۱۳۹۶
0 Comment
ساندویچ پانل

ساندویچ پانل اتاق تمیز

 

تعریف:

 


 

اتاق تمیز  یا clean room   به مکان هایی گفته می شود که عاری از هر گونه آلودگی باشد، به طوری که از نظر ذرات معلق در هوا، گرد و غبار موجود(در حد میکرون و زیر میکرون)، رطوبت، سرما، گرما و فشار تحت کنترل می باشد.
هدف از ایجاد یک اتاق تمیز، کنترل محیط با محدود کردن حضور ذرات زیر میکرون و اصلاح شرایط نامناسب محیطی می باشد.این ویژگی این فضا را از دیگر فضا ها متمایز میکند.
برای مثال، یک اتاق تمیز کلاس ۱۰، دارای ۱۰ ذره از اندازه ۰٫۵ میکرون در هر فوت مکعب است.
کارکنان از دوش هوا که در اتاق مخصوصی در محل ورود به سالن تعبیه شده میگذرند و همواره از لباسهای مخصوص و پوشیده مانند کلاه و ماسک و دستکش و روپوش و کفش ویژه و … استفاده می کنند.
به همین علل بایستی از  سقف و دیواره های مخصوص استفاده کرد تا خروج هوا به پایین ترین مقدار ممکن برسد.بدین منظور از پانل های اتاق تمیز استفاده می شود.


چه مکان هایی نیاز به اتاق تمیز دارند؟
امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی که در ابعاد گوناگون علمی و صنعتی حاصل شده است، نیاز به دستگاه های بسیار دقیق و حساسی می باشد که بدون داشتن اتاق تمیز  ساخت آنها میسر نیست.
اتاق های تمیز مورد استفاده و مورد نیازدر صنایع:

  • داروسازی
  • الکترونیک
  • مهندسی برق
  • غذا
  • صنعت نوری
  • بیمارستان ها
    • موسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه ها

برای مثال در شرکت های داروسازی برای تولید و توزیع محصول قابل قبول، ایجاد محیطی تمیز ، ایمن و عاری از هر گونه آلودگی، ضروری است. و یا یک اتاق تمیز صنعتی، ذرات غیر بیولوژیکی مانند ذرات گرد و غبار هوا را کنترل می کند.
از دیگر موارد مصارف اتاق تمیز می توان به اتاق تمیز  میکرو الکترونیک ‚ فضایی ‚ نظامی ‚ صنعتی ‚ تحقیقاتی ‚ پزشکی ‚ دارویی ‚ اپتیک ( نوری ) ‚ فراورده های شیمیایی ‚ بیولوژی و فیلم و فویل اشاره کرد


ساندویچ پانل اتاق تمیز در دو نوع قابل عرضه می باشد:

flush system

هم باد بودن،زیبایی،غیر قابل رویت بودن اتصالات گانل ها به هم و آویزان شدن آنها به سقف اصلی کارخانه و یا سالن است که از مزیت های این نوع از ساندویچ پانل اتاق تمیز محسوب میشود.
معمولا در این نوع از ساندویچ پانل ها که صاف هم هستند از ورق های دو رو صاف یا یکرو صاف و یکرو شیار دار برای کم کرد خروج هوا وانباشته شدن گرد و غبار و …استفاده می شود.
ویژگی دیگر این ساندویچ پانل این است که مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی،پوسیدگی و در مقابل میکروب و باکتری ها دارد.

semi flush system

این نوع از ساندویچ پانل اتاق تمیز که به آن semi flsuh یا pharma panel نیز می گویند،پانل هایی با ضخامت های ۴۰/۶۰/۸۰/۱۰۰/۱۲۰ میلی متر می باشد که بنا بر صلاح دید و کاربرد آن، می توانید آن را سفارش دهید.
در این سیستم ضخامت ورقها با ضخامت ۰/۶ میلی متر بوده،پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و لایه دوم با ضخامت ۲۰ میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر بر اساس سفارش مشتری قابل تولید و ارایه می باشد.
داخل لایه میانی ساندویچ پانل از فوم پلی اورتان تزریقی با دانسیته ۴۰ کیلو گرم بر متر مکعب استفاده می شود.
لایه میانه به صورت کام و زبانه (Command Grove) با دو لایه مجاور اتصال برقرار می کند.
از مزایای این نوع از ساندویچ پانل اتاق تمیز میتوان به کاربرد آنها در سقف اشاره کرد به طوری که امکان عبور و مرور به  جهت تعمیرات روی آن ها امکان پذیر است.
در داخل این سقف ها سیستم روشنایی به این صورت تعبیه میشود که لامپ ها در سقف ها قرار گرفته و اغلب به صورت دسترسی از بالا و پایین از آن ها استفاده می شود.
لازم به ذکر است که این ساندویچ پانل ها نوع ضد حریق هم شامل میشوند که دو رو صاف بوده که در زمان آتش سوزی به دلیل اینکه شعله را پخش نمیکند از گسترش آتش جلوگیری می کند.

هر دو مورد از این نوع ساندویچ پانل ها قابل سفارش و تولید می باشند که مختصری در مورد هر کدام توضیحی داده می شود.

ابعاد : طول ۳۰۰۰mm ،
عرض : ۱۲۰۰mm
ضخامت : ۸mm
رنگ Ral 9016 : ،   Ral 9002 و رنگ های منتخب طبق سفارش مشتریان محترم
لایه رویی : ورق گالوانیزه به ضخامت ۰٫۶mm
لایه زیرین : ورق گالوانیزه به ضخامت ۰٫۶mm
لایه میانی : فوم پلی اورتال سخت به دانسیته ۴۰±۲ kg/m3
شیوه اتصال : قفل camlock
ویژگی خاص : قابلیت تحمل بار تا ۱۳۰ ± ۱۰ kg/m2 یک رو استیل

نکاتی در طراحی اتاق تمیز

طراحی و معماری اتاق تمیز designing of clean room مشخص نمودن مناسبترین سطح ، فضای کاری ، معین کردن بهترین شرایط ، تعیین منطقیترین روش های ساخت و اجرای اتاق تمیز  designing of clean room مورد نظر جهت دستیابی به هدفی که از پیش تعیین شده است.
مساحت مربوط به اتاق تمیز  clean room می بایست با نوع فعالیتهای آن متناسب باشد و تعداد کارکنان ، دستگاهها و نوع سیستمها می بایست توسط خود طراح مشخص شود.

جریان مواد :
مساحت فضای مورد نظر باید  به شکلی باشد که امکان و زمان رفع آلودگی باشد. جهت جریان مواد اولیه باید از سیستم AirLock استفاده شود.

جریان تجهیزات:
جای عبور و مرور تجهیزات می بایست به شکلی باشد که بیشتر از یک درب باز نشود  معماری این فضا بهتر است طوری باشد که تیغه های  دیوار آن سبک و قابلیت برداشت داشته باشند.

جریان کارکنان:
این یکی از نکته های خیلی مهم است که در طراحی اتاق تمیز  designing of clean room باید در نظر گرفته شود مسیر عبور و مرور کارکنان به اتاق تمیز باید طوری باشد که جای تعویض لباس ، دوش هوا، جدا باشند و افراد نتوانند بدون تعویض لباس و دوش هوا وارد یا خارج شوند.

تفاوت فشار محیط:
جهت عدم نفوذ هوا درون اتاق تمیز کلین روم ، فشار هوادر  اتاق تمیز   clean room می بایست همیشه به وسیله سیستمی برای تهویه با مقدار مثبت نسبت به هوا در بیرون حفظ شود.

دوش هوا :
جای دوش هوا می بایست در کنار اتاق تمیز کلین روم باشد و در خروجی دوش به سمت اتاق باز بشود و می بایست یک طرفه باشد.  دمای دوش نباید نسبت به اتاق تمیز کلین روم بیشتر باشد . جهت طراحی دوش هوا باید به مواردی مثل ، پیش صافی ، هوا کش ، شیپور یا نازل  ، تاسیسات برای برق و ابزار کنترلی توجه کرد.

فضاهای انبار:
جای انبارها در اتاق تمیز  clean room  می بایست کنار خطوط تولید و در همسایگی آزمایشگاه ها باشد. نور طبیعی کافی، شبکه اطفا حریق، نور مصنوعی و اضطراری، هواکش ، ترمومتر ، رطوبت سنج و … از ملزومات مورد نظر است .  انبارها می بایست فاقد رطوبت باشند.

هوا بند(Air Lock) :
هوا بند بخاطر  فشار مثبت  اتاق تمیز clean room  مورد استفاده قرار می گیرد که  این فشار پس از ورود و خروج نیز باید ثابت بماند.

برای سفارش محصول و اطلاع از قیمت ها کلیک کنید

در صورت نیاز به PDF این پست کلیک کنید.

نوشته شده توسط :  مدیر ساندویچ پانل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *